Kapat

Ygs – Lys Ve Üniversite Yolculuğu

Anasayfa Eğitim Ygs – Lys Ve Üniversite Yolculuğu

Öncelikle herkese iyi akşamlar dilerim. Her öğrencinin yaşadığı durumlardan biridir sınav. Bende bu yollardan  geçerek Üniversite de eğitim hayatımı sürdürmekteyim. Eski zamanlarda sınav adları farklıydı. OKS,ÖYS,ÖSS, vb. isimler alarak günümüzdeki ismiyle varlığını idame ettiren sistemle karşı karşıyayız. Peki nedir bu sistem. Şöyle anlatayım; ilk yapıldığı günden bugüne kadar tek sınavla yerleştirme işlemimiz yapılıyordu. Olmazsa tekrar şansımızı deneme yolu açık. Katsayı uygulaması kaldırıldı(Öğretmen Liseleri, İmam Hatip Liseleri ve diğer meslek liseleri mezunları için). 2010 yılında iki aşamalı sınav önerildi. Bu durum tamamlandıktan sonra ÖSS de rafa kalktı. Katsayı sonrası lise mezuniyet puanı (0,6) ile çarpılarak ek puan verilmesi gerekli kılındı.

1.Aşama: Mart ayında yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı(YGS). Baraj puanı 180 olup, 180 puan altı alındığında Ön Lisans 2 yıllık ve 180 puan üstü alındığında Lisans programlarına kayıt hakkı kazanılması gerekmektedir.

2.Aşama: Haziran ayında 2 hafta sonu içinde 5 parçadan oluşan Lisans Yerleştirme Sınavı. Ham puan hesaplanıp yerleştirme puanı ortaya çıkarılmış olur.

3. Aşama: Tercihler ve yerleştirme işlemleri;Sonucunda kendi istediğimiz değil kurum hangi üniversiteye uygun görürse başarı sıralaması baz alınması kaydıyla yerleştirme işleminiz gerçekleştirilir.

Gençliğimizi yaşarken hayatımızdan çalıyorlar ve bazı şeyleri zamanında yaşayamadığımız için bir tarafımız hep eksik kalıyor.  Zaten bu sistemi Avrupa’ya benzemek için yaptılar neymiş efendim onlar yapabiliyor biz niye yapamayalım. Bizim öğrencilerimizin neyi eksik gibisinden tabirler kullanarak herşeyi değiştirme yoluna gittiler. İyi mi yaptılar kötü mü yaptılar bilemiyorum ama bence böyle giderse Filmdeki gibi olacak. Rahmetli Kemal Sunal filmden örnek vereyim. Hani filmde işçiyi toplayıp elinden gelir mi gelmez mi diye bir süzüp bakarlardı ya işte bizim yani bizden sonraki neslin hali de o olacak zannımca. Üniversiteye göre öğrenci toplayacaklar.

Şimdilerde de yeni sistem açıklama kaygısına düşmüşler. Gündemi daha çok meşgul edeceğe benziyor. Şahsım adına vakit ayırıp bu yazıya okuyanlara saygılar sunar,iyi akşamlar dilerim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir