Kapat

Sanata Bakış Açımız

Anasayfa Sanat Sanata Bakış Açımız

Çağdaş toplumların, sanayi gelişimi kadar değer verdikleri bir diğer olgu da Sanat’dır. Sanat TDK’na göre; bir duygunun, tasarımın, güzelliğin vb. dışa vurumunda, anlatımında kullanılan yöntemlerin tümü anlamına gelmektedir.

Avrupa’da Rönesans dönemiyle beraber geride kalmışlıktan çıkılıp, hızla gelişmişlik seviyesinin artması sanata bakış açısının ne denli önemli olduğunu bugün dahi bize göstermektedir. Peki biz bu sanat akımlarının gelişmesine ve sanata yeterli önemi veriyor muyuz?

En son ne zaman bir cd alıp şöyle sırtınızı geriye yaslayıp, albüme değer verip dinlediniz. En son ne zaman bir sanat galerisine gidip bir tabloyu ve yazarını incelediniz? En son ne zaman bir heykeltraşın yanına gidip yaptığı heykeller hakkında bilgi aldınız? En son ne zaman Osmanlı, Selçuklu ya da Hunlara ait mimari yapıları incelediniz?

Üzülerek söylüyorum ki maalesef çoğumuz bunların hiç birini yapmadık. Yapmayı da çoğumuz düşünmedik. Elimizdeki akıllı telefonlarımızla sözde sosyalleştik fakat sanata ve buna bağlı olarak kendimize hiç zaman ayırıp değer vermedik.

Bugün bir şarkıcının aylarca emek verip ortaya çıkardığı albümü alıp dinlemek ve emeğe saygı göstermek yerine internetten kulaktan dolma şarkıyı indirip dinleyerek o albümü değerlendirdik. Her şehrin ortasında yer alan Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün heykellerine bile bugün ileri gelişmişlik iddaa eden şahıslar put demeye başladı. Bu bizim sanatı bilmediğimiz ve gereken değeri vermediğimizi gösteren bir durumdur. Değişme ve gelişme olacak mıdır? Üzülerek söylüyorum ki hayır.

Türkler olarak çok iyi bildiğimiz konular var; vatan sevgisi, savaşmak vb. Fakat biz sanattan anlamıyoruz ve anlamaya da çalışmıyoruz. İleri gittiğimizi iddaa etsek de biz aslında yerimizde sayıyoruz.

Resim, Müzik, Heykel, Mimari, Edebiyat, Tiyatro, Opera, Pandomin … En son ne zaman bu dallarla ilgilendiniz. Hadi şimdi biraz düşünelim ve bizi biz yapan bazı değerlerimizi hatırlayalım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir