Kapat

Kitap Okumak Bir Ayrıcalıktır

Anasayfa Kişisel Gelişim Kitap Okumak Bir Ayrıcalıktır

Anne karnında başlayan bu eşsiz yolculuk, en büyük güç olan bilginin sonsuz demlerinde defalarca biter. Her bitiş de yeniden başlar hikâye. Hayal dünyasının gizemli ülkelerinde  dolaşır, şehirlerin herhangi bir sokağında bir su perisiyle konuşursun kim bilir ?

Çok okuyanla çok gezenin yıllardır verdiği bilgi mücadelesinde ben hep çok okuyandan yana olmuşumdur. Kanımca herkesin dünya turuna çıkma şansı olmadığına göre çok okuyanın da çok bilmesi olası. Okuduğun bir kitapta, bambaşka diyar ve hayatlara dokunabilirsin tek bir cümleyle.

Okuma alışkanlığı okumayı sevmekle paralel bir durumdur. Özellikle ergen bir çocuğunuz varsa okumayı bir zevk ya da işkenceye dönüştürmek sizin elinizde. Hiç okumayan, bu anlamda rol model olamamış anne-babanın çocuğuna klasiklerden oluşan bir set hediye etmesiyle başlar kısır döngü. Önceliği eğlenmek, büyülenmek olan küçümen kişi eline sözlük almak zorunda bırakılır. Sonra okumamış yetişkinler senfoni orkestrası başlar çalmaya. Velhasılı önceliğimiz ilgi alanlarının tespiti olmalı ve unutulmaması gereken en önemli şey bir çocuk kendi seçimlerini yapabildiği sürece kararlı, kendi tarzını oluşturabileceği kadar da milli ve yabancı tarihe duyarlı olacaktır.

Son olarak değinmek istediğim bir konu da sosyal medyanın okumayı olumsuz etkilediği yönündeki yaklaşım. Kısmen katıldığım çoğunlukla da bencilce bir tutum sergilendiğini düşündüğüm bir başlık bu. Sözüm ona şikayetçiyiz ,lakin gazeteyi bile internetten okur hale geldik. Eskiden ekmeğin yanında bir gazete girerdi evlerimize. Öz eleştiri yapmadan gençleri yargılamak, okumadıklarından yakınmak pek de etik olmasa gerek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir