Kapat

iPhone X’in Çıkışı Ve Özellikleri

Anasayfa Teknoloji iPhone X’in Çıkışı Ve Özellikleri

Hepimizin de bildiği gibi Apple bu yıl iPhone 8 ve iPhone 8 Plus ile birlikte iPhone X’i de bizlere tanıttı. Burada, iPhone X hakkında tüm bilgileri sizlerle paylaşacağım.

Peki bu iPhone’a neden iPhone X ismini koyduklarını merak ediyorsanız hemen açıklık getireyim. iPhone X aslında “iPhone 10” olarak telaffuz edilmekte (X, Roma rakamında 10’u temsil ediyor ve aynı şekilde Mac OS X’e de kullanıldı). Bunun nedeni ise, 2017’den tam 10 yıl önce ilk çıkan iPhone’un 2007’de Macworld Expo’da başlatılmıştı. Yani, bu yeni iPhone biraz özel sayılmasıyla birlikte bir nevi yıl dönüm kutlaması olarak çıkartılıyor.

iPhone X çıkış tarihi

iPhone X’in resmi çıkış tarihi belli oldu, 3 Kasım da bizlere sunulacak.

iPhone X fiyatı

Beklendiği gibi, iPhone X pek de ucuz olmayacak. Fiyatları $999 ile başlayacak ve bu 64GB’lik model için. 256GB’lik model ise tam okkalı $1,149 fiyatıyla sunulacak. Vay canına!

iPhone X tasarımı

iPhone X’in tasarımı hakkında ki hemen hemen her şey onun lansmanından önce sızdırılmış, fakat pek sürpriz olmasa da hala oldukça harika. Cam ve paslanmaz çelikten imal edilmiş, Gümüş veya Uzay Gri’si renklerinde mevcuttur.

Tıpkı iPhone 7 ve 7 Plus’da olduğu gibi suya ve toza dayanıklı.

iPhone X çok çekici bir görünüme sahip. Telefonun komple ön yüzüne uzanan OLED ekranı uçtan uca görüntü sağlamış. Apple bu yeni ekrana ‘Super Retina’ adını koydu ve çapraz olarak tam 5.8 inç.

Ekranın milyonda bir kontrast oranı ve geniş renk desteği var. Ayrıca, Dolby Vision ve HDR10’u destekleyen HDR de var. Nihayet Samsung ve LG gibi rakiplerle rekabet edebilecek bir görüntü sağlamışlar.

True Tone (gerçek ton), ekranın beyaz dengesini çevre ışığına uyacak şekilde ayarlaması anlamına geliyor.

Uçtan uca bir ekran sağlamak için Apple, iPhone X’deki Ana Ekran düğmesini kaldırdı. iOS 11, Ana Ekran düğmesi işlevlerinin yerini alacak şekilde yeniden tasarlandı. Şimdi iPhone X’i uyandırmak için yükseltmemiz veya ekrana dokunmamız yeterlidir. Aynı zaman da, Ana ekrana geri dönmek için alttan yukarı doğru kaydırmamız gerekli. Ekrandan parmağımızı çekmeden sürükleyip duraklatmak, çoklu görev ekranını açar ve yan tuşa basarak Siri’yi başlatır (her zamanki gibi ‘Hey Siri’ işlemi de hala geçerli).

iPhone X’in kilidini açmak için, o çok konuşulan yeni Face ID özelliği kullanılabilir. Bunun pratikte nasıl yürüyeceğinden oldukça endişeliyim doğrusu. Apple bunun gerçekten işe yarayacağı sözünü verdi ancak Apple’ın Craig Federighi’si canlı demoda denediğinde, yedek bir iPhone X’e girmek zorunda kaldı, çünkü ilk kullandığı yüzünü doğru tanıyamamıştı. Hoppala!

İlginç bir şekilde, Face ID, Touch ID parmak izi sensörünün yerini almış anlamına geliyor bu. Apple, Face ID’nin çok daha kolay ve daha güvenli olduğunu söylüyor, hadi bakalım! Touch ID’nin yaptığı her şey artık Apple Pay ve güvenli uygulamalara erişim de dahil olmak üzere Face ID tarafından yapılmaktadır.

Emoji ifadelerini hayata geçirmeyi sağlayan yeni Animoji’lerin eğlenceli olacağı söyleniyor. Böylece, oluşturduğunuz Animoji’yi iMessage aracılığıyla arkadaşlarınıza ve ailenize gönderebilirsiniz.

iPhone X diğer özellikleri

iPhone X, A11 Bionic çipi ile güçlendiriliyor. Apple’ın iddia ettiği altı çekirdekli bir CPU tasarımı var; bu akıllı telefonda şimdiye kadar görülen en zeki ve en güçlü özellik. Apple’ın tasarladığı, üç çekirdeği olan GP’yi ve 60fps’de AR’ı güçlendirebilen, aynı zamanda yeni makine öğrenimi ve 3D oyunlar da mümkün kılıyor.

iPhone X kameraları

iPhone X’in arkasında çift lensli bir kurulum var, her iki lens de 12Mp ve her ikisi de optik görüntü sabitleme imkanı sunuyor. Birinin f/1.8’lik bir açıklığı var ve diğerinin f/2.4. Daha doğal bir ışık sunmak üzere tasarlanan Yavaş Senkronize, yeni bir dörtlü LED True Tone Flash ile eşleştirildi. Telefonun ön yüzünde Apple’ın Face ID için geliştirdiği 7Mp TrueDepth kamerası var ancak aynı zamanda güzel selfie’ler yakalamaya da yardımcı olacak. TrueDepth kamerası, gelişmiş yüz haritalaması için bir nokta projektör, kızılötesi kamera ve taşmalı aydınlatmadan oluşuyor.

Artık Portre modunu iPhone X’in ön ve arka kameralarında da kullanabileceksiniz. Portrelerinizi daha da geliştirmek için beş farklı ışıklandırma stili sunan yeni bir Portre Aydınlatma özelliği de var.

Apple’ın iddiasına göre, iPhone X’deki bu yeni kamera tüm akıllı telefonların en yüksek kalitesinde video çekiyor. Video stabilizasyonu geliştirildi, 4 K’yi 60 fps’ye kadar ve 1080 p slo-mo’yu 240 fps’ye kadar sunuyor. Kesin olarak, bu iPhone’dan inanılmaz videolar ve fotoğraflar çıkmasını bekliyorum.

iPhone X’in kameraları, hareket takibi için yeni jiroskoplar ve ivmeölçerlerle AR için de tasarlandı. Yeni A11 Biyonik çip ile bunu mümkün kılıyor.

iPhone X batarya ömrü & kablosuz şarj

En çok bu yeni teknolojilerin batarya ömründen endişeliyiz, ancak Apple bunu artık geliştirdiğini iddia etti. Öyle ki iPhone 7’den iki saat daha uzun sürmelidir, ancak uygulamada ne kadar süre kaldığını test etmek için elimize geçene kadar beklemek zorundayız.

iPhone X kablosuz olarak şarj edilebilir ve Apple, Apple Watch Series 3’ün ve AirPod’ların yer aldığı yeni bir şarj yastığı da hazırlandı. Apple bu şarj yastığına AirPower adını verdi ve 2018’de kullanıma sunulacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir