Kapat

Bir damla yağmur bin damla mana..

Anasayfa Felsefe Bir damla yağmur bin damla mana..

Yıllar önce bir soru duymuştum : İnsanlar neden yağmur yağarken başını yere eğer? Yağmur damlaları başımızın taşıyacağından daha ağır olduğu için mi yoksa yağmura duyduğumuz saygıdan mı?
Her mevsimin aranılan yüzü yağmur. Yazın sıcağında ‘bir yağmur yağsa da ferahlasak’ kışın sert rüzgarında ‘yağmur yağsa hava yumuşayacak’ dediğimiz.. Çayı kahveyi alıp evde televizyon başına geçip uyuklamak istediğimiz, sevgilinin elinden tutup sırılsıklam aşık yürüdüğümüz, kokusunda memleketi aradığımız yağmur..
Tabi herkesin bu masum hava olayına böyle romantik baktığını söyleyemem. Misal bizim gibi İstanbul’da yaşayan insanlar için yağmur trafik demek. İşe geç kalmak, toplantıya geç kalmak, hayata geç kalmak demek. Lise çağlarındaki gençler için karamsarlık demek demek yağmur efkar demek. Cadde boyunda oturan Ayşe teyze için camların çamur olması demek. Ama öte yandan çiftçinin emeği, ekmeği yağmur. Kurak toprakların bereketi, bağın, bahçenin susuzluğun yegane umudu yağmur..
Benim en sevdiğim muhtemelen dünyanın geri kalan yüzde doksan sekizi gibi gökkuşağı. Yağmurun ardından gelen o sıcacık güneşin bize sunduğu renkli güzellik. Birbirini tanımayan belki yüzlerce insanın yüzünü göğe çevirtip gülümseten manzara. Aynı anda iç çektiren, arasak bulunmaz bedava huzur. Sessiz sedasız önce sokağımızı sonra ruhumuzu temizleyen yağmur ve ardından gelen yedi renkli misafir…
Şimdi ben soruyorum: İnsanlar neden yağmur yağarken başını yere eğer?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir